- Halvpension
- Bagagetransport ingår
- 6-dagar
- Cykelservice ingår
Från: 12,880 kr
Avbeställningsskydd / pers. 250 SEK
Extra natt Pensionat Prästgården Töreboda Dubbelrum 1850 SEK
Extra natt Pensionat Prästgården Töreboda Enkelrum 1050 SEK
Extra natt Pensionat Prästgården Töreboda Familjerum Max.5 pers. 2650 SEK
Upptäck det Bästa av Sverige med en Unik Cykel- och Tågluff längs Vänern – 6 Dagar
Drömmer du om en oförglömlig semesterupplevelse i Sverige? Nu kan du uppleva det bästa av vårt vackra land med vårt exklusiva 6-dagars Cykel- och Tågluff-paket längs Sveriges största sjö, Vänern.
Få ut det mesta av din nästa semester med vårt exklusiva Cykel- och Tågluff-paket längs Vänern. Boka nu och låt oss ta dig med på en oförglömlig resa genom Sveriges fantastiska landskap. Din drömsemester väntar på dig!
Idag börjar ni dagen med att kliva på tåget i Mariestad och åka till Hällekis tågstation, där ni hämtar era cyklar. Det är bara en 25 minuters tågresa men det är ett av de vackraste järnvägsspåren i landet, med ett pärlband av pittoreska tågstationer.
Du kommer att ha en härlig cykeldag på Kinnekulle och du kommer att cykla delar av den nationella cykelrutten Vänerleden. Börjar vid den lilla byn Hällekis och slutar vid byn Källby. Längs vägen hittar du en mängd olika natur- och kulturupplevelser som den har gjort. Här finns vandrings- och mountainbikeleder, utsiktstorn, antikaffärer, medeltida kyrkor och herrgårdar, fiskevatten, badplatser, gigantiska ramsklyftar, körsbärsblom, vattenfall, stenbrott och fornlämningar, besöksträdgårdar, flera kaféer och hantverksbutiker – och även
Det stora före detta stenbrottet på Kinnekulle är lokalt känt som ”Mini Grand Canyon”, vilket är förståeligt när man ser hur de branta sidorna skiftar i färg från rödbrunt till beige. Otroligt vackert!
Parkera cyklarna vid Källbys lilla tågstation och gå ombord på tåget som tar dig till slutdestinationen Lidköping. När du anländer till Lidköping checkar du in på ditt Stadshotellet i Lidköping.hotell.
På Vänermuseet i Lidköping kan barnen bland annat lära sig spännande saker om fartyg och vrak. Nytt för den här säsongen är Stadsnära Lantgården i Lidköping, där hela familjen kan träffa djuren, uppleva livet på en bondgård och helt enkelt ta det lugnt en stund i lantlig miljö. Gården ligger i Råda och är öppen dagligen. Bland invånarna finns ponnyer, får och kaniner.
– Dagens tips:
Ett lunchtips är på Hellekis Säteri, där Hellekis Kök och Trädgårdscafé serverar en härlig lunch. Här kan du också utforska slottets doftande rosenträdgård, en härlig park.
– Terräng: Mestadels asfalt och grus på lugna vägar eller cykelvägar.
Dag 4
Lidköping (Besök Läckö Slott)
På den femte dagen väntar en imponerande upplevelse vid Vänerns strand – Läckö slott, ett av Sveriges vackraste slott. Utforska slottets 700-åriga historia och låt dig fascineras av de unikt bevarade barocksalarna. Låt dig fängslas av berättelserna om Magnus Gabriel de la Gardie, som tog över slottet vid bara 30 års ålder. En annan pärla du inte får missa är Lilla Slottsträdgården som blomstrar i närheten av slottet. Denna trädgård, som blommar vid slottet, är enastående och helt oemotståndlig. Med sin miljömässigt hållbara design, olika nivåer, färger och blommor, omgiven av höga vita stenmurar, kommer du att förlora dig själv i dess förtrollande skönhet. Är du hungrig kan du passa på att äta lunch på Hvita Hjorten i Victoriahuset. När dagen lider mot sitt slut tar bussen dig tillbaka till ditt hotell i Lidköping.
Läckö Slott är alltid spännande och sätter fart på fantasin. Speciellt om barnen följer med på något av de fyra slottsäventyren, där de får uppleva allt från en rolig skattjakt till läskiga Läckö.
Dagens tips:
– På Naturum Vänerskärgården – Victoriahuset intill Läckö Slott kan besökarna studera insekter, stå öga mot öga med trollsländans larver och följa med på en naturjakt.
– För fika och lunch ligger Hvita Hjorten och Café Stallet precis vid slottsvallen, med en fantastisk utsikt över Vänern. Njut av en förstklassig måltid med närproducerade råvaror och grönsaker, frukt, bär och örter från Lilla slottsträdgården.
DAG 5
Lidköping – Kinnekulle – Mariestad ( Tåg 50 min.)
Idag tågluffar du med Kinnekulletåget och upplever Kinnekulles vackra natur. Passa på och stig av vid stationerna Forshem, Hällekis, Råbäck, Blomberg, Trolmen och Källby. Från varje plats har man nära till Kinnekulles olika sevärdheter. Tåget går enligt tidtabell med flera turer dagligen i båda riktningarna. En liten kuriosa är att om du vill stiga på tåget på någon av hållplatserna på Kinnekulle ska du vrida på skylten så att tåget vet att du vill åka med då det inte alltid stannar annars ( Lite annorlunda mot x2000). Ni checkar in på Hotell Vänerport och middagen äter ni vid hamnen i Mariestad.
DAG 6
Mariestad – Lyrestad – Töreboda (Cykelsträcka: 12,5 km Tågsträcka: 30 min)
Idag tar du tåget tillbaka till den lilla byn Lyrestad. Lyrestad ligger intill Göta kanal och kallas i folkmun för ”Lörrsta”. Cykelsträckan på 12,5 km går längs Göta kanal på kanalbanken som är helt bilfri och cykelfärden går endast en meter från kanalkanten. Cykelturen avslutas på Pensionat Prästgården.